מצדיעים לכוכבים: על מסורת המצטיינים של קוקה-קולה

על ההתרגשות לקבל את ההוקרה המכובדת, הפרסים המפנקים והדברים שגורמים להם להתאמץ למען ההצלחה. שוחחנו עם כמה עובדים מצטיינים וגילינו אנשים צנועים עם שאיפות גדולות.


מימין:מיכל ביטון ואיגור דיאמנט בקו הייצור

זכרונות מברלין

איגור דיאמנט גר באשדוד ועובד בקוקה-קולה כבר 16 שנים. את דרכו בחברה התחיל כמפעיל מכונאי, והיום הוא מוביל קו בייצור. "אני אחראי על איזור הניפוח של הבקבוקים בקו שמייצר בקבוקי ליטר, ליטר וחצי ושני ליטר. הכל במכונה אחת מאוד מורכבת ומעניינת".

בסוף שנת 2017 קיבל איגור בשורה משמחת מהמנהל שלו – הוא נבחר כאחד ממצטייני החברה לשנה זו. "אני יודע שאני עושה עבודה טובה כמו שצריך, אבל העובדה ששמים לב ורואים את זה, נתנה לי תמריץ ענק". ההוקרה למצטיינים השנתיים היא נסיעה משותפת לחו"ל ואיגור זכה לטוס לברלין באותה שנה לשבוע של טיולים, פינוקים ובילוי עם חבריו כשכל ההוצאות מכוסות. "היו איתי אנשים מכל המחלקות של החברה, מהתפעול, מהשיווק ומההנהלה. חלק מהאנשים שלא הכרתי לפני נפגשים איתי פה במפעל, ומעלים יחד זיכרונות וזה מרגש".

לאיגור חשוב לציין שההוקרה והמשוב לעובדים נמשכים כל השנה. "המנהל שלי כל הזמן נותן מילים טובות למי שמשקיע ומחלק המון צ'ופרים קטנים כמו כרטיסים לקולנוע או שוברים למסעדות. אלה דברים קטנים אבל זה חשוב, מעביר מסר של הערכה ומאוד משפיע על הרצון להמשיך ולהשקיע".

איגור זכה להוקרה כבר שלוש פעמים כ"נבחר שלישון" – תוכנית נוספת שהחברה מקיימת כדי להוקיר את עובדיה. אחת לארבעה חודשים, נוסעים הנבחרים ליום כיף, שכולל אירוע גיבוש מפנק ומהנה בהשתתפות של מנכ"ל החברה או מנהלים בכירים. "מה שחשוב הוא שהזוכים מגיעים מכל המחלקות בחברה וכולם מתחברים. לא חשוב מאיזה מקום אתה מגיע, יש תחושת אחווה".

מיכל ביטון – רכזת תקנים וידע, מחלקת איכות

בשנה הבאה אני שם

הדרך של מיכל ביטון לקוקה-קולה לא הייתה סטנדרטית, בלשון המעטה. "אחרי שהסטארט אפ שבו עבדתי בתחום האנרגיה הסולארית נסגר, התקבלתי לעבודה בקוקה-קולה ככימאית במעבדה". מיכל לא ידעה איך העבודה במשמרות תשתלב עם העובדה שהיא אם לשישה ילדים. "בהתחלה אמרתי שזה לא בשבילי, אבל אחר כך חשבתי לעצמי שאני רוצה לנסות בכל זאת". בעזרת תמיכה מבעלה וגמישות של החברה, מיכל שגשגה בתפקיד וכעבור זמן מה, קודמה לתפקיד רכזת תקנים וידע.

ההישגיות של מיכל לא עצרה שם. "בשנה הראשונה שלי בחברה נחשפתי לטקס המצטיינים השנתי. ראיתי אותם מהצד עולים לבמה ואמרתי לעצמי שבשנה הבאה אני שם. שמתי לי את זה למטרה". ואכן, העבודה הקשה השתלמה, והיא קיבלה הודעה שנבחרה למצטיינת שנת 2018 במחלקתה. "אני חושבת שאני פשוט מנסה לעשות את העבודה על הצד הטוב ביותר ולהשקיע כמה שאפשר".

בשנה זו זכו המצטיינים השנתיים בשבוע חופשה מפנקת בבודפשט, שאחת מהאטרקציות בו היתה סיור במפעל קוקה-קולה המקומי. "טיילנו בעיר ועשינו שייט בדנובה. הפגישו אותנו במפעל עם אנשי האיכות המקומיים והייתה חוויה ששווה כל רגע".

רוני ברנשטיין – רכזת משאבי אנוש

הנבחרת שלנו

השיחה עם רוני ברנשטיין, רכזת משאבי אנוש, מאפשרת לנו לקבל הצצה אל מאחורי הקלעים של מנגנוני הוקרת המצטיינים בקוקה-קולה. "כחברה חשוב לנו להודות ולהוקיר אנשים שעושים מעֶבֵר – אלה שמצוינות היא דרך חיים עבורם. זה מתחיל באמירת תודה בישיבת צוות או בשיחות בוקר, וממשיך בתוכנית המצטיינים השנתית שלנו".

רוני בעצמה נבחרה למצטיינת שנתית לפני מספר שנים, והיא גאה מאוד בהתפתחות שלה בחברה. את דרכה החלה לפני כ-12 שנה כנציגת שירות צרכנים במשרת סטודנט, ולאחר הלימודים בחרה להישאר בקוקה-קולה. היא עברה מספר תפקידים, את התואר השני במנהל עסקים בהתמחות בניהול משאבי אנוש עשתה במימון החברה, וכיום היא דואגת למאות עובדים כרכזת משאבי אנוש.

"העובדים המצטיינים שלנו נבחרים מכלל אגפי החברה – כ-12 בכל שנה. רוני מסבירה שמבחינת החברה מדובר בנבחרת ולכן חשוב לקיים איתם דיאלוג, כדי לברך אותם אבל גם כדי להבין מה נחשב מוצלח בעיניהם ומה ניתן לשפר. "חשוב לנו שהם יהיו קבוצה מובילה בחברה. זה גם יוצר ביניהם קשרים אישיים ומקצועיים. אנשים שאתה אולי לא בקשר איתם באופן יומיומי, וכולם לומדים אחד מהשני".

בנוסף למנגנוני ההוקרה האישיים כמו תוכנית "נבחרי השלישון" והמצטיינים השנתיים, החברה שמה זרקור על הצלחה מחלקתית. בכנס סוף השנה, נבחרת מחלקה או אולם ייצור שהצטיינו במיוחד על פי מדדים וביצועים "אנחנו מעלים את כולם על הבמה ואומרים להם תודה. במהלך השנה הם יוצאים ליום כיף מפנק שבאמת מגבש אותם תורם להם חברתית".

יחיאל ישראל – חשמלאי מכשור ובקרה, מחלקת אחזקה

רואים כל עובד

כשמדברים עם יחיאל ישראל – חשמלאי מכשור ובקרה, מבינים מיד כי הגישה החיובית שלו והנכונות לעזור הן רק שתיים מהסיבות שבקוקה-קולה בחרו בו כמצטיין בשנת 2018. "להיות חשמלאי זה לתת מענה לתקלות בקווי הייצור, לקחת חלק בפרויקטים וכמובן לבצע אחזקה שוטפת של המכונות", יחיאל מספר, "ויש המון אינטראקציה עם אנשים כי אנחנו בסופו של דבר נותני שירות".

"קיבלתי את ההודעה על ההצטיינות בהפתעה גמורה. בדרך כלל יש שמועות אבל הצליחו להסתיר את זה ממני יפה מאוד", יחיאל צוחק. בכל שנה החברה מוקירה את העובדים המצטיינים בכנס סיכום השנה המסורתי. "בשנה בה נבחרתי כמצטיין הטקס היה בקונספט אישי. הקליטו את אשתי מראש מברכת אותי והשמיעו את ההקלטה כשעליתי לבמה. זה היה מאוד מרגש, במיוחד שהילדים שלי היו בקהל".

יחיאל נבחר גם כ"נבחר שלישון" וכשהוא נשאל למה נבחר להיות מצטיין שנתי, הוא מצטנע. "אני מניח שמעריכים את זה שאני עושה את העבודה על הצד הטוב ביותר ומשתדל לתת את המקסימום". "במפגש המצטיינים" הוא מוסיף "אמר מנהל המפעל ושהמכנה המשותף לכולנו הוא שכולנו אנשים צנועים, אז אולי זה חלק מהעניין".

"המאמץ של המערכת לראות את העובד כאינדיבידואל" אומר יחיאל "איננו מובן מאליו בעיני, וזה הופך את קוקה-קולה למקום שנעים וכיף לעבוד בו. המנהלים, מכירים אותך, קיים יחס אישי והם תמיד יעשו הכול כדי לעזור. כעובד אתה יודע שתקבל מענה לכל בעיה".x
חיפוש
משרה

מיצאו את המשרה
הבאה שלכם!